czwartek, 5 lutego 2015

Zalety hydroseparacji

Metoda hydrosepracji odpadów mógłby być jednym z wielu kroków na drodze do dostosowania polskiej gospodarki odpadami do unijnego poziomu. Wymaga to wielu lat pracy, zmian strukturalnych i technologicznych ale przede wszystkim mentalnych.



Hydroseparcacja odpadów to jedno z bardziej innowacyjnych a zarazem ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami. W Polsce tego typu rozwiązania oferuje zaledwie kilka firm a ekspansję tej metody blokują ograniczenia finansowe i  mentalne.

Metoda stosowania separacji za pomocą wody, która jest dostarczana pod dużym ciśnieniem, ma tę przewagę nad innymi, iż pozwala odpadom zachowywać się w zgodzie z prawami fizyki. Jednocześnie wstępnie oczyszcza materiał, który łatwiej jest na późniejszych etapach  poddać pozostałym metodom odzysku i recyclingu.

Proces hydrosperacji w najogólniejszym rozumieniu polega na rozdzieleniu na poszczególne frakcje materiałowe wstępnie rozdrobnionej masy odpadowej. Przebiega to z pomocą wody, która we wstępnej fazie użyta jest do rozdrabniania – pod dużym ciśnieniem działa jak nożyce- w kolejnej, zaś do rozdzielania.

W zgodzie z podstawowymi prawami fizyki tworzywa lekkie np., plastik unoszą się na powierzchni wody, ciężkie (piasek, szkło, kamienie) opadają na dno wody a organiczne płyną z nurtem wody. Pozostałe materiały, poddawane są dodatkowym procesom, np. poprzez separacje magnetyczną w przypadku metali. Kolejnym etapem jest belowanie uzyskanych materiałów z podziałem na ich rodzaje.

Podstawową korzyścią tego procesu jest wyeliminowanie konieczności drogiej i pracochłonnej segregacji odpadów wykonywanych np. przez gminy. Drugą ważną kwestią jest skrócenie procesu przygotowania materiałów do recyclingu o etap czyszczenia odpadów dzięki użyciu wody. Pozwala to nie tylko skrócić czas, ale i oszczędzić pieniądze.

Z ekologicznego i ekonomicznemu punktu widzenia hydroseparacja pozwala na 100% wykorzystanie frakcji biodegradowalnych i positowych w procesach recyclingu. Pozwala to na wypełnienie najbardziej restrykcyjnych norm środowiskowych dotyczących oszczędności i zmaksymalizowanego zagospodarowania surowców, których wyczerpalność jest jednym z większych zagrożeń egzystencji ludzkiej.

Niezmiernie ważną cechą metody hydrosperacji jest cykl zamknięty procesu i samowystarczalność energetyczna i wodna. Takie podejście jest możliwe dzięki odzyskowi wody, który następuje  na etapie biodegradacji - po wstępnym oczyszczaniu ta sama woda jest wprowadzana ponownie do obiegu. W trakcie właściwego procesu hydrosperacji również jest ona odzyskiwana i zużywana w dalszych etapach procesu a przez to również możliwe jest wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej.


Hydrosepracja to ciekawa alternatywa dla kosztownego, mechanicznego jak i ręcznego rozdzielania oraz oczyszczania poszczególnych frakcji odpadów. Metoda ta pozwala zaoszczędzić czas, pieniądze i jakże cenne surowce. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz