sobota, 14 lutego 2015

Nowoczesne techniki systemu gromadzenia i odbioru strumienia odpadów

Podmioty prywatne jak i publiczne nie ustają w poszukiwaniu nowoczesnych technik usprawniających system gromadzenia i odbioru strumienia odpadów. Coraz bardziej popularne stają się innowacyjne rozwiązania podziemnego składowania śmieci, częstokroć uposażone w elektroniczne systemy informacji.



Podmioty odpowiedzialne za gospodarkę odpadami poszukują nowych rozwiązań w zakresie gromadzenia i odbioru odpadów, które usprawniłoby cały system utrzymania porządku. Ich celem jest wypracowanie w tym obszarze jak największych oszczędności, co może częściowo zapewnić automatyzacja odbioru śmieci. Drugą ważną kwestią jest aspekt estetyczny i higieniczny gromadzenia odpadów. W miastach, zwłaszcza w reprezentatywnych ich częściach, ten element odgrywa coraz większą rolę.

Jednym z nowszych rozwiązań, które coraz chętniej wdrażane są w sektorze publicznym jak i prywatnym są systemy podziemnego gromadzenie odpadów. Funkcjonują one jako alternatywa dla tradycyjnych, naziemnych koszy, które są obiektem chuligańskich wybryków  i zajmują stosunkową dużą powierzchnię. Podziemny kosz, przez swą budowę uniemożliwia dewastacje a pillar, czyli kiosk wrzutowy, jedyny nadziemny element, służy do sprawnego wrzucania śmieci.

Takie rozwiązanie ma również aspekt higieniczny. Dzięki szczelnym zamknięciom odpadów w koszu, nie wydostają się z niego zapachy, ale również stanowi on dogodne zabezpieczenie przed insektami i gryzoniami. Co więcej, szczelne komory pojemników wykluczają możliwość przeniknięcia ewentualnych odcieków nieczystości jak i produktów ubocznych (np. gazów) do gruntu.

Z ekonomicznego punktu widzenia koszt postawienie instalacji z podziemnym koszem śmieciowym jest mniejszy niż wybudowanie wiaty z tradycyjnymi pojemnikami. Dzięki dużej pojemności (do 5 m3) jak i wmontowanym czujnikom objętości i systemu wysyłania informacji o przepełnieniu,  kosze mogą być rzadziej opróżniane, nawet raz w tygodniu, co znacznie redukuje koszty ich wywozu. Dodatkowo, takie rozwiązania oszczędzają miejsce a wolniejszy rozkład śmieci z uwagi na stałą temperaturę podgruntową chroni środowisko przed zanieczyszczeniami.

Budowa, obsługa i opróżnianie takich podziemnych pojemników jest stosunkowo prosta. Składają się one bowiem ze stalowego kontenera, który jest umieszczony w prefabrykowanym żelbetowym silosie. Opróżnianie koszy odbywa się za pomocą samochodu wyposażonego w wysięgniki, który wyciąga kontener wraz z kioskiem wrzutowym i podłogą dookoła. Ewentualnie, w zależności od typu pojemnika, możliwe jest również hydrauliczne ich podnoszenie przez standardowe śmieciowozy.

Większość elektronicznych systemów aktywowanych kartą umożliwia ewidencję użytkowników. Dodatkowo, systemy te wysyłają sms’em powiadomienia, raporty użytkownika, informacje o nieprawidłowym działaniu czy konieczności opróżnienia kosza. Opcje te wydają się szczególnie przydatne w przemysłowej produkcji odpadów, gdzie funkcje rozliczania i ewidencjonowania śmieci odgrywają bardzo ważną rolę.


Nowoczesne technologie i rozwiązania w gospodarce odpadami są niezbędnym narzędziem poszukiwania oszczędności jak i dbałości o środowisko czy estetyczną stronę. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz