środa, 24 lutego 2016

Magda Gosk nowym szefem Departamentu Gospodarki Odpadami

Magda Gosk została nowym szefem Departamentu Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Środowiska. 

Magda Gosk od lat jest związana z pracą na rzecz ochrony środowiska. Wcześniej pracowała m.in. w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska. Natomiast jej zastępcą została Małgorzata Szymborska.

środa, 17 lutego 2016

Urzędy marszałkowskie zaczynają ścigać!

Rzeczpospolita donosi, że urzędy marszałkowskie rozpoczęły pościg za przedsiębiorcami, którzy sprowadzają auta do Polski i nie uiścili opłaty recyklingowej.

Urzędy marszałkowskie postanowiły ściągnąć zaległe opłaty produktowe za nieosiągnięte poziomy odzysku i recyklingu zużytych olejów i smarów, znajdujących się w samochodach ściąganych do Polski. Zaległości przedsiębiorców mogą dotyczyć nawet tych sprzed 5 lat. Wielu przedsiębiorców nie ma świadomości o obowiązku uiszczania tego typu opłaty. Natomiast część burzy się, że przepisy wynikające z Ustawy o obowiązku przedsiębiorców w gospodarowaniu niektórymi odpadami są absurdalne i nie wynikają z dyrektyw unijnych. Nawet jeśli tak jest, prawo pozostaje prawem i opłaty uiszczać trzeba. 

piątek, 12 lutego 2016

Coraz więcej nielegalnych wysypisk

Słabością tzw. reformy śmieciowej są wciąż nielegalne wysypiska m.in. w lasach.

Kiedyś problem nielegalnych wysypisk dotyczył indywidualnych mieszkańców, którzy swoje odpady z gospodarstw domowych pozostawiali na terenie lasów. Dziś ten problem dotyczy firm, które obsługują gminy. Po odbiorze odpadów firmy te wywożą odpady do lasów, opuszczonych żwirowni, czy zakopują w dołach zamiast dostarczyć towar do instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów. Przykłady można mnożyć - dzikie wysypisko w Prostkach, Chomęcicach, Bytomiu. Dlaczego tak się dzieje? Firmy nie są sprawdzane przez gminy.
Tematem zajęli się dziennikarze TVN w programie "Czarno na białym". http://www.tvn24.pl/czarno-na-bialym,42,m/czarno-na-bialym-ustawa-do-smieci,618234.html

niedziela, 7 lutego 2016

IGMNiR interweniuje

Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu (IGMNiR) zgłosiła swoje uwagi do Ministerstwa Finansów w sprawie mechanizmu odwróconego obciążenia na złom i półwyroby z metali nieżelaznych.

Źródło: www.wp.pl
Jak mówi Kazimierz Poznański, prezes IGMNiR, pewne zastrzeżenia budzą propozycje odejścia od mechanizmu odwróconego obciążenia na złom i półwyroby z metali nieżelaznych. Właśnie ta metoda miała być lekiem na problem nieuczciwego wyłudzania podatku VAT przez uczestników rynku. Interwencja przyniosła pozytywne skutki. "(...)wydaje się, że Ministerstwo Finansów jest skłonne podzielić nasze argumenty, gdyż w głównych tezach zmian nie pojawiła się kwestia likwidacji reserve charge (...)". IGMNiR zamierza na bieżąco kontrolować tematu zmian ustawy.