wtorek, 29 marca 2016

Sudan walczy z odpadowym problemem

W Sudanie w stanie Khartoum wytwarza się 5 tysięcy ton odpadów dziennie. Jedynie 65% z nich jest zbierane przez władze. 

Problem odbioru odpadów, w właściwie braku takiego działania, jest brak środków finansowych. Skutkuje to gromadzeniem śmieci przed domami lub ich nielegalnym paleniem. Faktycznie recykling w Sudanie nie ma miejsca. Dlatego w rozwiązanie problemu zaangażowały się organizacje pozarządowe. Zorganizowały piknik, podczas którego odbyły się warsztaty. Uczestnicy uczyli się w jaki sposób wykorzystywać ponownie papier, butelki plastikowe czy opony. Promowano także tzw. eko-sztukę, czyli wykonywanie biżuterii czy domowej dekoracji z tworzyw wtórnych. Organizatorzy podkreślają, że najważniejsza jest edukacja i podnoszenie świadomości  związanej z ochroną środowiska.
Podobny festiwal odbył się w zeszłym roku w Kairze.

środa, 16 marca 2016

Kapsułka tak, ale z aluminium

Coraz więcej w Polsce spożywamy kawy z tzw. kapsułek. Niestety nie jest to obojętne dla środowiska. 
 
Według portalu www.spożywczy.pl w 2014 roku prawie 1/3 konsumentów kupiła kawę w kapsułkach. Z analiz wynika, że sprzedaż ta będzie wzrastać. Jednocześnie wzrośnie poziom odpadów, jakimi są owe kapsułki. Materiały, z których są produkowane nadają się wyłącznie do spalenia, a nie do ponownego recyklingu. Jedynie firma Nestle, właściciel marki Nespresso, kawę umieszcza w aluminiowych kapsułkach, pochodzących z recyklingu. Zużyte kapsułki po oddzieleniu od resztek kawy i sprasowaniu trafiają do huty, gdzie ulegają przetopieniu na nowe produkty. Natomiast resztki kawy są przerabiane na paliwo alternatywne.

środa, 9 marca 2016

Za niesegregowanie odpadów mieszkańcy Częstochowy zapłacą więcej?

W Częstochowie od jakiegoś czasu można znaleźć na pojemnikach do segregacji odpadów karteczkę, że w tym miejscu odpady nie są właściwie segregowane. W konsekwencji może być podniesiony podatek śmieciowy. 

Problem przede wszystkim dotyczy mieszkańców kamienic i nieruchomości wielorodzinnej. Ci są oburzeni groźbą podniesienia tzw. podatku śmieciowego za brak właściwej segregacji odpadów. Jak donosi Gazeta Wyborcza, pojemniki do segregacji są ogólnodostępne i każdy może wyrzucać do nich śmieci, niekoniecznie w sposób prawidłowy. W związku z tym problem może nie dotyczyć wyłącznie mieszkańców danej nieruchomości.
Źródło: www.depositphotos.pl
Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne wyjaśnia, dlaczego karą ma być podniesienie opłaty. Miasto za nieosiągnięcie efektu ekologicznego zapłaci grzywnę finansową. CzPK przede wszystkim chce edukować mieszkańców i wymusić na nich prawidłowe segregowanie odpadów.

piątek, 4 marca 2016

Segreguj odpady przez telefon

Mieszkańcy Poznania i ościennych gmin będą mogli sprawdzić za pomocą telefonu, w jaki sposób segregować odpady. 

Źródło: www.depositphotos.pl
Jest już dostępna aplikacja telefoniczna, która ma pomóc poznaniakom oraz mieszkańcom okolicznych gmin we właściwej segregacji odpadów. Każdy użytkownik wpisując rodzaj odpadu oraz swoją lokalizację uzyska wiadomość, gdzie może dostarczyć dany odpad. Pomoże w tym m.in. nawigacja, która wskaże najbliższy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
Aplikację można pobrać bezpłatnie ze strony www.odzyskajkorzystaj.pl