piątek, 27 listopada 2015

Musimy ograniczyć ilość odpadów żywnościowych

Unia Europejska apeluje - musimy ograniczyć ilość gromadzonych odpadów żywnościowych oraz morskich o 1/3 do 2025 roku.

Ograniczenia mają dotyczyć także odpadów znajdujących się na plażach oraz w morzach m.in. narzędzi służących do połowu ryb. Skąd przyszedł pomysł, aby właśnie o 1/3 ograniczyć odpady żywnościowe? Być może ta liczba wynika z danych, które wskazują, że 30% żywności marnuje się i jest wyrzucana.
Problem jest dość poważny, ponieważ poszczególne państwa unijne nie mają nałożonych żadnych sankcji za ewentualne ignorowanie wytycznych dotyczących redukcji odpadów żywnościowych czy morskich.

czwartek, 19 listopada 2015

Parlament Europejski mówi nie spalarniom

Obserwując kierunki wyznaczone w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 można było stwierdzić, że projekty związane z budową instalacji do termicznego przekształcania odpadów są traktowane priorytetowo. Tymczasem takiej praktyce Parlament Europejski mówi "NIE". 

Członkowie Parlamentu Europejskiego opowiadają się w większości za stworzeniem tzw. gospodarki zero odpadów. Ma ona na celu zmusić już wytwórców produktów, aby projektował je w taki sposób, by były trwalsze, możliwe do naprawy oraz poddawane recyklingowi. Członkowie Parlamentu Europejskiego proponują także, aby recykling materiałowy osiągnął poziom 70% odpadów komunalnych i 80% opakowaniowych do 2030 roku. Według eurodeputowanych taka gospodarka jest tańsza i daje więcej możliwości niż inwestowanie w drogie instalacje do termicznego przekształcania odpadów komunalnych.

czwartek, 12 listopada 2015

Przekręt odpadowy na Opolszczyźnie?

W województwie Opolskim zauważono dużą rozbieżność między poszczególnymi gminami w produkcji odpadów przez mieszkańców. Urząd Marszałkowski podejrzewa, że może dochodzić do matactwa. 

W Opolu w zeszłym roku na jedno mieszkanie przypadło ponad 440 kg odpadów. Natomiast w gminie Pakosłowice już tylko 118 kg. Ten przypadek może nie dziwić. Jednak według gazety Nowa Trybuna Opolska ciekawsze zjawiska można zauważyć w gminie Skoroszyce, gdzie ilość odpadów w ciągu dwóch lat spadła aż o 140 kg. Jak to możliwe? Według Urzędu Marszałkowskiego może dochodzić do fałszowania dokumentów. Firmy transportowe, które odpisały umowy z daną gminą na wywóz odpadów mogą część z nich przypisywać innym gminą, które obsługują lub zakopywać odpady w nielegalnych miejscach.

środa, 4 listopada 2015

Koszta recyklingu baterii wzrosną w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii prawdopodobnie wzrosną koszta związane z prowadzeniem recyklingu zużytych baterii. A to w związku z wprowadzanymi zmianami. 

Wzrost cen dotyczy zbierania i przetwarzania zużytych baterii przenośnych. Według szacunków jedna tona będzie kosztować nawet ok. 1,5 tys. funtów. Wcześniejsze kalkulacje wskazywały na 1,1 tys. funtów. Wzrost kosztów wiąże się ze zmianami, jakie zostaną wprowadzone w kwestii recyklingu zużytych baterii o wadze ponad 4 kg. Oczywiście koszta poniosą producenci baterii.
Zamieszanie wprowadziły przenośne akumulatory ołowiowe, które były źle klasyfikowane. To one doprowadziły do niewłaściwego oszacowania danych przedstawiających liczbę przenośnych baterii, gromadzonych do recyklingu. 
W Wielkiej Brytanii deklaruje się, że poziom zbierania zużytych baterii wynosi 83%. W to wliczono akumulatory kwasowo-ołowiowe. Teraz nacisk zostanie położony na gromadzenie zużytych lżejszych przenośnych baterii.