sobota, 27 czerwca 2015

Podkomisja nadzwyczajna projektu ustawy o elektrośmieciach zgłosiła swoje propozycje



W tym tygodniu sejmowa komisja ochrony środowiska przyjęła sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej projektu ustawy o elektrośmieciach.

Celem projektu tej ustawy jest zwiększenie odzysku tzw. elektrośmieci oraz ograniczenie szarej strefy. Podkomisja nadzwyczajna, powołana do tego projektu, zgłosiła propozycje zmian ustawy, która miałabym obowiązywać od 1 stycznia 2016 roku.
Od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2020 r. wprowadzający zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny będzie musiał zbierać min. 40% masy sprzętu wprowadzonego do obrotu w trzech poprzednich latach. W przypadku sprzętu oświetleniowego zbiórka ma osiągnąć minimum 50%.

Wyłącznie podmioty tj. zakłady przetwarzania, PSZOK-i w gminach oraz odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości będą mogli zbierać niekompletne elektroodpady oraz ich części.

Organizacje zajmujące się odzyskiem tzw. elektrośmieci będą kontrolowane pod względem spełniania norm środowiskowych dotyczących gospodarowania odpadów tj. zużyty sprzęt.

Sprzedawcy sprzętu AGD, posiadający sklepy o powierzchni min. 400 mkw. będą zobowiązani do zbierania zużytego sprzętu o zewnętrznych maksymalnych wymiarach do 25 cm. Natomiast w zamian, oddający sprzęt będzie zobligowany do zakupienia nowego sprzętu.

Sprzedawcy detaliczni, jak i hurtowi, za dostarczenie nowego sprzętu będą zobligowani do odbioru starego.

poniedziałek, 22 czerwca 2015

System gospodarowania odpadami jest nieszczelny

Najwyższa Izba Kontroli podsumowała obecnie działający od dwóch lat system gospodarki odpadami - problem tzw. "dzikich wysypisk", który miał zniknąć pogłębia się. 

Z danych NIK w 2013 roku było 894 tzw. "dzikich wysypisk", natomiast w drugiej połowie 2014 roku już o 60% więcej - 1452. Założeniem wprowadzenia zmian w systemie gospodarowania odpadami było rozwiązanie tego problemu. Tymczasem jest gorzej, co potwierdza Dyrektor Lasów Państwowych. Według niego dzieje się tak, ponieważ gminy nie dają sobie rady z systematycznym odbiorem odpadów od mieszkańców.

Od 2011 roku odpady komunalne przeszły na własność gmin, które miały za obowiązek zorganizowanie sprawnego systemu gospodarowania odpadami. Mieszkańcy z czasem mieli płacić mniej za odbiór odpadów, a te miały być dobrze zagospodarowane. Tymczasem gminy nie potrafią oszacować, ile odpadów jest wytwarzanych i często zawyżają opłaty za gospodarowanie tymi odpadami. Przez co mieszkańcy płacą w rzeczywistości drożej.

poniedziałek, 15 czerwca 2015

Recyklingowy rejs po Bałtyku

2 lipca ruszy projekt edukacyjny pn. "Recyklingowy Rejs po Bałtyku". W podróż kajakiem ze Szczecina do Gdyni wyruszy ekolog i podróżnik, Dominik Dobrowolski. A wszystko na rzecz czystości Bałtyku.
Podczas wyprawy Dominik Dobrowolski zaprasza na spotkania i do wspólnego żeglowania, wiosłowania, do recyklingu i przede wszystkim do NIE ŚMIECENIA. Podróżnik szczególnie apeluje do turystów - "zostawiajmy na plaży jedynie odciski naszych stóp, a nie śmieci". Wyprawa pt. "Recykling rejs-Bałtyk 2015" jest organizowana wspólnie z Fundacją PlasticsEurope Polska, a jej patronem jest Rekopol Organizacja Odzysku. Ta ekologiczna ekspedycja będzie relacjonowana na stronie: www.recykling-rejs.pl, gdzie będą zamieszczane codziennie informacje z trasy, zdjęcia, plany nadmorskich spotkań i konferencji. Recyclingo.com patronuje wyprawie - życzymy bezpiecznego i zakończonego sukcesem "Recykling rejsu".  
Fot. D. Dobrowolski

piątek, 12 czerwca 2015

W 2013 r. wygenerowaliśmy 11 mln ton odpadów!

Resort środowiska dokonał wstępnej analizy raportów z poszczególnych wojewodztw z realizacji zadań z zakresu gospodarki odpadami w 2013 roku. W sumie zebrano 11 mln ton odpadów w całym kraju. Przodowały województwa tj. mazowieckie (1,64 mln ton) , śląskie (1,58 mln ton), dolnośląskie (1,23 mln ton), czy wielkopolskie (1,09 mln ton). Natomiast najmniej odpadów zebrano m.in. w województwie świętokrzyskim - ponad 204 tys. ton.

czwartek, 4 czerwca 2015

Warszawa nie radzi sobie z odpadani zielonymi?

Mieszkańcy skarżą się, że odpady zielone są odbierane zbyt rzadko. Dlatego trwają konsultacje w sprawie zmiany Regulaminu utrzymania czystości i porządku miasta.
Obecnie w Warszawie odpady zielone z domów jednorodzinnych odbierane są w okresie od maja do listopada raz w miesiącu. Według mieszkańców to za mało. Dlatego też planowane jest wprowadzenie dwóch zmian. Odpady zielone mają być zbierane od nie od maja lecz od kwietnia do października z domów jednorodzinnych dwa razy w miesiącu, a z budynków raz w tygodniu. Natomiast w listopadzie odpady te byłby zbierane raz w miesiącu. Co ważne, nowe regulacje nie będą wiązały się z dodatkowymi kosztami ze strony mieszkańców w ramach opłaty za odbiór odpadów.
Konsultacje potrwają do 22 czerwca. Zmiany uchwali Rada Miasta.